سردار عبداللهی:
احداث 600 هزار متر مربع کانکس به مدت 35 روز در مناطق زلزله‌زده غرب

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: این قرارگاه با راه‌اندازی 8 کارگاه ساخت کانکس در کرمانشاه و تهران و با استفاده از 3 هزار نیروی انسانی، بالغ بر 600 هزار مترمربع کانکس را طی مدت 35 روز برای زلزله‌زدگان ساخته و احداث کرده است.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، درباره اتمام مراحل ساخت و نصب کانکس در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، اظهار داشت: 5 آذر و پس از بازدید رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله‌زده، قول دادیم تا مشکل اسکان موقت زلزله‌زدگان غرب کشور را حل کنیم؛ لذا از آن تاریخ فعالیت خود را در منطقه وسیعی از ثلاث باباجانی تا گیلان‌غرب آغاز کردیم.
وی افزود: ابتدا آواربرداری را انجام دادیم؛ عملیاتی که بسیار سخت بود، زیرا به دلیل وجود اسباب و اثاثیه مردم در زیر آوار می‌بایست این عملیات را با دقت انجام می‌دادیم؛ در این رابطه ۱۱ موسسه و 6 گروه مهندسی وابسته به قرارگاه مأموریت یافتند تا در تمام روستاهای منطقه آواربرداری و ساخت کانکس را انجام دهند.
سردار عبداللهی ادامه داد: این فعالیت‌ها در حالی آغاز شد که در شرایط عادی می‌بایست سه ماه زمان برای تجهیز کارگاه اختصاص می‌یافت، اما با راه‌اندازی چهار کارگاه ساخت کانکس در کرمانشاه و چهار کارگاه در تهران و با استفاده از 3 هزار نیروی انسانی، بالغ بر 600 هزار مترمربع کانکس را طی مدت سی و پنج روز ساخته و احداث کردیم.
وی با بیان اینکه در ساخت این کانکس‌ها حدود 5 هزار تُن فِرِیم فلزی یا سازه‌های فلزی استفاده شده است، بیان داشت: اگر می‌خواستیم این تعداد کانکس که در ابعاد 16 متری بودند را از تهران به کرمانشاه منتقل کنیم، نیاز به 8 تا 10 هزار تریلی داشتیم؛ علاوه بر این حمل کانکس‌های مورد نظر، به یک بازه زمانی شش ماهه نیاز بود، اما با تدبیری که صورت گرفت برش فریم‌ها در تهران زده شد و بعد هر تریلی به جای آن که یک کانکس ساخته شده را حمل کند، قطعات 18 تا 22 تایی را حمل کرد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) تصریح کرد: برای انجام این کار تعهد دو ماهه داده بودیم که سپس خدمت مقام معظم رهبری متعهد شدیم که 45 روزه به اتمام برسانیم و امروز موفق شدیم در مدت 35 روز کار را به اتمام برسانیم.
وی با اشاره به اینکه برای احداث این تعداد کانکس حدود 9 هزار پی آماده کردیم و 8 هزار و 300 کانکس ساختیم و تحویل مردم دادیم که البته تعهد ما 8 هزار دستگاه کانکس بود، گفت: کار اگر در دست دیگران بود، شاید تاکنون حتی نمی‌توانستند هزار دستگاه کانکس هم نصب کنند، مگر اینکه کانکس‌های آماده می‌خریدند که آن را هم می‌بایست با ترافیکی که در جاده‌ها وجود دارد به منطقه حمل می‌کردند. کانکس‌های ساخته شده توسط قرارگاه بر اساس استاندارد‌هاست.
سردار عبداللهی بیان داشت: کانکس‌های ساخته‌شده توسط قرارگاه، دارای پنل‌هایی به قطر 7 سانتی متر است که در برابر گرما و سرما، تندباد‌هایی با سرعت 100 کیلومتر در ساعت و زلزله 8 ریشتری مقاوم است، اما کانکس‌های اهدایی پیش‌ساخته با تندبادی که در منطقه آمد، آسیب دیدند.
وی در خصوص ساخت منازل دائم زلزله‌زدگان توسط قرارگاه هم بیان داشت: برای ساخت منازل دائم زلزله‌زدگان اگر مجموعه دولت بخواهد، در این حوزه نیز آماده کمک به مردم هستیم تا در یک بازه زمانی کوتاه منازلی با کیفیت و مورد تأیید بسازیم؛ ناگفته نماند که برای ساخت این کانکس‌ها 40 درصد از هزینه‌های مربوطه را قرارگاه پرداخت کرده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در پایان در خصوص جمع‌آوری این کانکس‌ها بعد از احداث منازل دائمی زلزله‌زدگان هم عنوان کرد: این کانکس‌ها به نحوی جانمایی شده‌اند که در محل سکونت خود افراد است به نحوی که بخشی از ساختمان زلزله‌زدگان محسوب می‌شود. بعد از اسکان دایم زلزله‌زدگان، این کانکس‌ها جمع‌آوری نمی‌شود و در منازل زلزله‌زدگان باقی می‌ماند
.

   1396/10/18 16:03