تسهیل سفرهای نوروزی به شمال کشور‌ با تکمیل بخشی از محور هراز

در آستانه آغاز سال 1397، هشت کیلومتر از طرح چهاربانده شدن محور هراز طی مراسمی با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمد اسلامی استاندار مازندران و نورالله صدرا معاون هماهنگ‌کننده گروه تخصصی کربلا با هدف تسهیل سفرهای نوروزی به شمال کشور‌ افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، نورالله صدرا در این مراسم در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت:‌ گروه تخصصی کربلا وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)  اجرای 40 کیلومتر از پروژه محور هراز را برعهده دارد که 8 کیلومتر آن روز گذشته افتتاح شد، یک دهنه تونل 1100 متری و یک دهنه تونل 700 متری نیز در این 8 کیلومتر مسیر وجود دارد، همچنین تونل 600 متری نیز در این 8 کیلومتر مسیر توسط گروه تخصصی کربلا اجرا شد.
‌معاون هماهنگ‌ کننده گروه تخصصی کربلا ‌با بیان اینکه حفاری، لاینینگ، آسفالت، نصب علائم و تجهیزات نور در همه این تونل‌ها توسط گروه تخصصی کربلا اجرا شد، اضافه کرد:‌ در این 8 کیلومتر مسیر جمعاً 75 هزار متر مکعب بتن‌ریزی، 800 هزار متر خاکبرداری، 95 هزار متر مربع قالب‌بندی و 2 هزار تن آرماتوربندی اجرا شد.
صدرا ادامه داد: تلاش می‌کنیم 5 کیلومتر دیگر از این پروژه 40 کیلومتری که ‌2 تونل بزرگ در آن وجود دارد را تا تابستان 97 تکمیل کنیم.
وی اظهار داشت: در کل این 40 کیلومتر مسیر، 17 کیلومتر تونل داریم که 15 کیلومتر آن حفاری کامل شده است.
معاون هماهنگ‌ کننده گروه تخصصی کربلا با اشاره به اینکه این 40 کیلومتر مسیر از امامزاده هاشم شامل تونل‌های یک تا 15 است، افزود: کل پروژه محور هراز 101 کیلومتر است، قرارگاه اجرای 40 کیلومتر از این مسیر را بر عهده دارد که جزو سخت‌ترین قسمت پروژه است،‌ پیمانکاران دیگر اجرای مابقی 61 کیلومتر را برعهده دارند که اغلب بهسازی در دشت و احداث پل‌های غیرخاص است.
صدرا بیان کرد: تعهد قرارگاه خاتم در این پروژه 40 کیلومتری اجرای یک باند رفت و یک باند برگشت است‌.
شایان ذکر است اغلب قسمت‌های بزرگراه هراز گلوگاه‌های ترافیکی محور محسوب می‌شدند که با این اقدام به ویژه در آستانه سفرهای نوروزی، ترافیک از پایتخت به سمت استان‌های شمالی کشور روان شد. 
‌طول‌ بزرگراه هراز 101 کیلومتر است، 64 کیلومتر از این محور تاکنون زیرعبور ترافیک قرار گرفته است و عملیات اجرایی باقیمانده مسیر نیز با پیشرفت فیزیکی 62 درصدی در حال انجام است.
 پل بزرگ هراز به طول 350 متر و عمق دره‌ای 100 متر بزرگترین پل در این محدوده محسوب می‌شود که علاوه بر تسهیل تردد در منطقه، مقصد گردشگری مهمی برای دیدن قله دماوند در بزرگراه هراز محسوب می‌شود.

   1396/12/27 11:38