دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس:
فعالیت‌های اقتصادی نیروهای نظامی رقیب بخش خصوصی نیست

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: قرارگاه خاتم 30 هزار میلیارد از دولت طلبکار است و همچنان فعالیت می‌کند؛ در زمان‌های این چنینی که دولت مشکل نقدینگی دارد بخش‌های خصوصی دچار مشکل می‌شوند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: مسائل اقتصادی در سپاه و ارتش به عنوان انتفاع مطرح نیست؛ حتی در آمریکا نیز به این گونه است که در زمان صلح از امکانات، دانشمندان، سیستم‌های لجستیک، پشتیبانی و ماشین‌آلات سنگین نیروهای مسلح باید استفاده شود؛ زیرا این سرمایه‌ها نباید بلا استفاده مانده و مستهلک شوند.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه وقتی پیمانکاران داخلی توانی برای انجام کار و سرمایه‌گذاری ندارد نیروهای نظامی پای کار می‌آیند، بیان کرد: بر اساس قانون تا وقتی که بخش خصوصی داخلی بتواند کاری را انجام دهد سپاه و ارتش ورود نمی‌کنند و این موضوع معمولاً از سوی وزارتخانه‌ها نیز رعایت می‌شود.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرارگاه خاتم از جنوب کشور تا شمال غرب لوله گاز کشید، ادامه داد: انجام چنین اقدامی از توان بخش خصوصی خارج بود.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های اقتصادی برای نیروهای نظامی حدی دارد و اگر از حد مشخصی حجم کار کمتر باشد، نیروهای نظامی وارد نمی‌شوند، افزود: نیروهای نظامی در همه امور اقدامی انجام نمی‌دهند و این یک معیار است.
جمالی نوبندگانی با بیان اینکه فرماندهان نظامی نیز اعلام کردند تا جایی که توان بخش خصوصی داخلی اجازه دهد این نیروها ورود نمی‌کنند، گفت: قرارگاه خاتم نزدیک به 30 هزار میلیارد طلبکار است و اگر بخش خصوصی بود این توان را نداشت و در مواقعی که دولت نقدینگی ندارد بخش خصوصی تحت فشار قرار می‌گیرد.
دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرارگاه خاتم سپاه پاسداران پول نگرفته ولی کار را انجام می‌دهد، گفت: ارتش نیز قرارگاه سازندگی دارد ولی با حجم کمتری فعالیت می‌کنند.

   1396/11/18 09:15