اسحاق جهانگیری:
قرارگاه خاتم طرح‌های اولویت‌دار دولت را در زمان مشخص به اتمام رسانده است

معاون اول رئیس جمهور گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) توانسته است تاکنون طرح‌های اولویت‌دار دولت را در زمان مشخص‌شده تحویل دهد که امیدواریم این روند در آینده ادامه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در آیین افتتاح فاز اول پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران(معروف به طرح قمر بنی‌هاشم(ع)) که روز سه‌شنبه چهاردهم شهریورماه در محل تصفیه‌خانه کن برگزار شد با بیان اینکه این طرح یکی از مهمترین طرح‌های کشور در بخش آب شرب بوده که به بهره‌برداری رسیده است گفت: بیشترین محدودیت‌های موجود در کشور را مسأله آب ایجاد می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت محدودیت آب جدی است و این محدودیت مختص زمان فعلی نیست بلکه در آینده نیز می‌تواند وجود داشته باشد؛ بنابراین باید برای حل و فصل آن و بررسی‌های لازم، زمان بگذاریم.
جهانگیری با تأکید بر اینکه حقابه مردم ایران در نقاط مختلف کشور باید به دقت مشخص شود و با استفاده از دیپلماسی قوی، احقاق حق شود، افزود: ممکن است نیاز باشد تا آب شرب مورد نیاز کشور از بیرون از مرزها یا انتقال از طریق خلیج‌فارس و دریای خزر انجام شود؛ این در حالی است که در بسیاری از کشورها آب شرب مورد نیاز از طریق دریاها و آب‌ شیرین‌کن‌ها تأمین می‌شود.
سیدحسین هاشمی استاندار تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه هم اکنون طرح دیگری برای انتقال آب از سد لار به تهران در نظر داریم، گفت: وزارت نیرو با این طرح موافقت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) نیز اجرای این طرح را قبول کرده است.
پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران بخشي از طرح رينگ آبرساني پيراموني شهر تهران است كه مطالعات آن در سال 90 انجام شده و شامل دو قسمت شرقي و غربي است كه قسمت شرقي با اجراي 6 كيلومتر خط انتقال و 2 مخزن ذخيره، آب سد ماملو (تصفيه خانه هفتم) را براي ارتقاء كيفيت آب شرب جنوب شرق تهران در مناطق جنوب بزرگراه بعثت و شهرك هاي مسعوديه، عسكريه، مسگرآباد، سليمانيه و ... منتقل مي كند.
قسمت غربي نيز بخشي از آب سطحي را از تصفيه خانه دوم واقع در منطقه كن (غرب تهران) با انتقال آب از طريق خط لوله اي به طول 20 كيلومتر و عبور از معابر اصلي و آزاد راه تهران ــ كرج ، جاده مخصوص و بزرگراه فتح و انتقال و دريافت آب از دو مخزن در منطقه تهرانسر به يافت آباد و جنوب غرب تهران منتقل مي كند.
هدف از اجراي پروژه ارتقاء كيفيت آب شرب جنوب تهران انتقال آب سطحي تصفيه شده و جايگزيني با آب زيرزميني به منظور ارتقاء كيفيت آب شرب ساكنان جنوب شهر تهران با جمعيتي بيش از 3.5 ميليون نفر است.

 

 
   1396/6/14 12:36